Silikon Ortez Uygulamaları

Silikon Ortez Uygulamaları

Silikon ortez, baskıya maruz kalan ayağa ağırlığın eşit bir şekilde yayılmasını sağlayan medikal bir üründür. Piyasadaki muadillleri ortalama bir bireye göre standart biçimde yapıldığından hastanın ihtiyacını tam olarak karşılayamaz. Podolog tarafından muayene sonrasında kişiye özel olarak ayağın rahatsızlığına göre silikondan hazırlanan ortez, parmaklara ve ayak tabanına göre şekillendirilir. Sertlik düzeyi rahatsızlığa, ayak tipine, hali hazırda kullanılmakta olan ayakkabıya göre ayarlanır. Böylelikle maksimum verim alınması amaçlanır. Silikon ortez, yıkanabilir ve onarılabilir özellikleri sayesinde uzun ömürlü bir materyaldir.

 

Kişiye özel olarak hazırlanan silikon ortez, birçok rahatsızlığın tedavi sürecinde kullanılabilir. Silikon ortez hazırlanan hastalarda ayaklarda parmakların birbirlerine sürtünmesi sonucunda oluşan deformasyon giderilir. Ayağın baskıya ve sert zemine maruz kalması sonucu oluşabilecek tırnak batmalarının tedavisinde kullanılır. Ayak kemiklerinin zaman içerisinde büyümesini ve ayağın kenarlarında çıkıntı olarak gelişen kemiklerin yani nasırların oluşmasının önüne geçerek ayağın standart şeklinin korunmasını sağlar. Ayağa sağladığı destek sayesinde tabanların ön kısımlarında meydana gelen çökmeyi önler. Ayaklara daha rahat bir zemin sağladığı için tabanlarda çatlak oluşumunu önler ve oluşmuş çatlakları tedavi etmeye yardımcı olur. Ayak parmaklarından birinin eksik olması halinde, eksik parmağa uygun bir kalıp oluşturur. Böylelikle parmağın eksikliğinin hissedilmemesini sağlar.

 

Silikon ortez; ayağı hareketsiz bırakarak tedavi sürecini hızlandırır, ayağa destek sağladığı için fonksiyonlar daha rahat kullanılabilir, eklemleri rahatlatır ve bölgesel tedavi gerçekleştirir.