Podo-Taping Uygulamalari

Podo-Taping Uygulamalari

Podo-taping, ayakta meydana gelen ağrılar için alternatif bir tedavi yöntemi olarak bilinir. Medikal bir bant olan podo-taping yöntemi; ani kilo artışı, ayağın şeklini almayan ayakkabı kullanımı, normalden fazla ayakta kalmak gibi sebepler sonucunda ayak tabanında oluşan doku rahatsızlığının giderilmesi için kullanılan alternatiflerine göre pratik bir tedavi şeklidir. Yaklaşık yedi gün boyunca ayakta kalan bant suya dayanıklı olduğu için kullanımı kolaydır. Eklemleri rahatlattığından kireçlenme, topuk dikeni gibi rahatsızlıklarda önerilen ayak egzersizlerini yapamayanlar için günlük yaşamı kolaylaştırır.

 

Halluks valgus rahatsızlığında çoğunlukla kullanılan bir tedavi olan podo-taping, ayak baş parmağın şekil bozukluğunu ifade eder. Ayağın genel şeklinden farklı olarak ayak baş parmağı düz durması gerekirken bu hastalığa sahip olanlarda ayağın dış tarafında yönelir. Podo-taping yöntemi ayağın olması gereken şekle bürünmesine yardımcı olur. Bu tedavi biçimi; ayağın kenalarında görülen kemik çıkıntısına sahip olan kişiler, sıklıkla taban ağrısına maruz kalan kişiler, parmaklarda ağrı çeken ve hasar gözlemlenen kişiler ve ayağın burkulmasından sonra eski haline gelme sürecinde uygulanabileceği gibi taban çökmesi, tendonlarda incinme gibi rahatsızlıklarda tercih edilebilir.

 

Podo-taping, rahatsızlığı dolayısıyla günlük yaşamdan kopmak istemeyenlerin hareket ederken kişinin ağrılarının minimuma inmesini sağlamaktadır. Ayağın standart şekline sahip olmasına yardımcı olarak kişinin daha rahat bir yaşam sürmesini sağlar.